תכנון קמפוס בצלאל החדש במגרש הרוסים בירושלים, הווה עבורנו אתגר אינטלקטואלי נדיר. מפגש בין שני עולמות שונים: מחד, האקדמיה לאומנות ועיצוב בצלאל, חלוצה בתחומה, ותולדותיה שזורים בהיסטוריה של העם היהודי בא"י, מאידך, "מגרש הרוסים" עיר צליינית חשובה, חלוצה בתכנונה מחוץ לחומות העיר העתיקה. המגוון התרבותי והעושר הרוחני שבשניהם הביאו אותנו לתכנון בנין שיענה על מכלול הדרישות הפונקציונליות תוך הקפדה על שמירת הערכים והמורשות הקיימים באתר.
הפרויקט החדש מהווה רצף עירוני על ציר הרכס צפון-דרום, המתחיל בשער יפו אל עבר כיכר צה"ל, עובר דרך סמטת החנויות אל כיכר ספרא וחודר אל בנין עיריית ירושלים. עמוד השדרה של הפרויקט שלנו הוא המשכו של ציר זה כרחוב ציבורי בקמפוס, שבסיומו עולה אל רחבת כנסיית סנט ג'ורג' (היא כיכר בצלאל החדשה) וממשיך אל העיר החדשה.
לצורך תכנון זיהינו את ערכיו ההיסטוריים של המקום: הכנסייה המונומנטאלית, על חלקו הגבוה של האתר ביחס לשאר המבנים ועל ציר סימטרי בין הבניינים הזהים שלצידה, תכנונה של כיכר גדולה ומוגדרת וסגנונות בנייה שונים עפ"י תפקודם ומעמדם של הבניינים. תכנון המבנה החדש שומר על ערכים אלה, מחזק את הציר הסימטרי, מגדיר את כיכר העיר וקובע את גובהם של המבנים החדשים ביחס לכנסיה וביחס לבית העירייה החדש. החזיתות הפונות לעיר מעוצבות כדפנות עירוניות על קו בנין 00 ומחופות אבן לבנה הדומה לזו המחפה את הבניינים הקיימים. החזיתות הפנימיות לכיכר, מנוסחות אחרת ומדגישות את הביטוי הפיסי הראוי לאקדמיה העוסקת ביצירה: חדשנות, שקיפות, קשר פנים חוץ, פעילות אינטנסיבית ונגישות לעיר.

מיקום:ירושלים
שנה:2007
בשיתוף:אדר' עדי דוידוב